
Studia podyplomowe w WSNS są kwalifikacyjne,
bo umożliwiają uzyskanie kwalifikacji!
Studia podyplomowe wspomagane są przez Internet!
Spełniając oczekiwania rynku edukacyjnego dostosowaliśmy się do potrzeb Słuchaczy i stworzyliśmy intuicyjną platformę do studiowania UczelniaOnline.WSNS, po to, aby studiowanie było nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale również przyjemnością. Zatem poczuj przyjemność studiowania w WSNS! Studia podyplomowe wspomagane są przez Internet. Zapisz się na studia! Decyzja należy do Ciebie!
Uwaga!
Nowością i jednocześnie wyjątkiem tych studiów podyplomowych jest to, że oprócz studiowania na intuicyjnej platformie UczelniaOnline.WSNS, organizowane są dodatkowo spotkania – zjazdy (raz w semestrze) na Uczelni, po to, aby Słuchacze uczestniczyli w zajęciach i spotkali się z kadrą, która przygotowuje do wykonywania zawodu nauczyciela.
Studia podyplomowe są studiami kwalifikacyjnymi i przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela.
Cel studiów
Studia podyplomowe umożliwiają uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie pedagogiki specjalnej – oligofrenopedagogiki. Celem studiów jest nabycie wiedzy, umiejętności i kompetencji do realizacji zadań z zakresu edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym stopniu oraz wychowania uczniów z obniżoną sprawnością intelektualną w warunkach kształcenia specjalnego, integracyjnego i ogólnodostępnego. Studia przygotowują Słuchaczy do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie we wszystkich typach szkół i placówkach oświatowych oraz w placówkach pracy z dorosłymi. Słuchacze studiów nabędą również umiejętności i wiedzę z zakresu: pracy pedagogicznej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, diagnozy i terapii, wczesnej interwencji, pracy z rodziną osób niepełnosprawnych, organizowania systemów i strategii wsparcia.
Studiów uwzględniają wymagania wynikające z:
- Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Adresat studiów
Studia podyplomowe kierujemy do absolwentów szkół wyższych (I stopnia lub II stopnia lub jednolitych magisterskich), którzy posiadają przygotowanie pedagogiczne, które posiadają kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć, a nie posiadają przygotowania w zakresie pedagogiki specjalnej. Zatrudnienie w placówce oświatowej nie jest wymagane, jednak do podjęcia studiów konieczne jest posiadanie przygotowania pedagogicznego. Studia adresowane są do pedagogów, psychologów, nauczycieli kierunków nauczycielskich pracujących z dziećmi i dorosłymi o różnych stopniach niepełnosprawności.
Studia podyplomowe w zakresie oligofrenopedagogiki adresujemy do osób, które pragną zdobyć przygotowanie do pracy w szkołach i ośrodkach specjalnych sprofilowanych na kształcenie osób z niepełnosprawnością intelektualną (wymagającą wsparcia i pomocy w przekraczaniu różnorodnych trudności, które utrudniają im rozwój i funkcjonowanie społeczne), a także w oddziałach integracyjnych szkół ogólnodostępnych oraz w placówkach pracy z dorosłymi.
Studia podyplomowe skierowane są do absolwentów szkół wyższych z przygotowaniem pedagogicznym. W przypadku braku posiadania przygotowania pedagogicznego, należy je uzupełnić podczas studiów. WSNS umożliwia Słuchaczom zapisanie się na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego. Możesz wybrać kilka studiów podyplomowych w WSNS i studiować jednocześnie, otrzymasz rabat na studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, nie trać czasu.
Czas trwania nauki
Studia trwają trzy semestry, liczba godzin 630 godzin (w tym 180 godzin praktyk zawodowych).
Praktyki
Praktyki zawodowe mogą odbywać się w następujących instytucjach, m.in.: w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty, w których do zajmowania stanowiska nauczyciela są wymagane kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, w szczególności w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych. Placówki systemu oświaty, w skład tego system wchodzą, czyli placówki oświatowo-wychowawcze, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze oraz specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki.
Program studiów podyplomowych
Program studiów obejmuje tematykę, przykładowo poruszanych zagadnień: pedagogika specjalna, psychologia kliniczna, diagnoza zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania, oligofrenopedagogika z elementami diagnozy psychopedagogicznej, fizjologia człowieka z patofizjologią dla oligofrenopedagogów, pedagogizacja rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną z elementami psychoterapii rodziny, kształcenie integracyjne, korygowanie zaburzeń i wad wymowy, rewalidacja indywidualna, metody grupowe z elementami socjoterapii, metodyka pracy oligofrenopedagogiki (techniki, formy i metody), muzykoterapia, arteterapia, choreoterapia. Program studiów posiada konkretną wiedzę, nie tylko teoretyczną, ale również i praktyczną, znajdziesz tu wszystko to co powinieneś wiedzieć w tym zakresie, decydując się na pracę w zawodzie oligofrenopedagoga, pamiętając o nieustannym rozwoju w tej zmieniającej się dziedzinie.
Absolwent
Absolwent kierunku posiada wiedzę i umiejętności umożliwiające prowadzenie samodzielnej, efektywnej i zorientowanej na potrzeby rynku, działalności w zakresie oligofrenopedagogiki. Absolwent może być zatrudniony w takich instytucjach, jak: szkoły wszystkich typów dla dzieci niepełnosprawnych; poradnie pedagogiczno-psychologiczne; świetlice terapeutyczne; oddziały szpitalne; ośrodki terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych; domy opieki społecznej; hospicja; specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze; własna inicjatywa.
Absolwenci studiów uzyskują: kwalifikacje pedagoga specjalnego w zakresie oligofrenopedagogiki (pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie), kompetencje do pracy w klasie integracyjnej w charakterze nauczyciela wspierającego ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w jego procesie uczenia się oraz do organizacji na terenie swoich placówek kształcenia i wychowania integracyjnego.
Absolwent będzie przygotowany do wykonywania zawodu nauczyciela.
Nazwa zawodu: Nauczyciel upośledzonych umysłowo (oligofrenopedagog).
Kod zawodu: 235205 według klasyfikacji zawodów i specjalności
opracowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).
Absolwent uzyskuje kwalifikacje do pełnienia roli zawodowej:
- nauczyciela przedszkola (oddziału) specjalnego dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym,
- nauczyciela (oligofrenopedagoga) w szkole podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym,
- nauczyciela współorganizującego proces edukacji w przedszkolach (oddziałach) i szkołach (klasach) integracyjnych,
- nauczyciela – wychowawcy w świetlicach szkolnych, internatach dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną,
- nauczyciela zajęć rewalidacyjnych w placówkach kształcących dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną,
- nauczyciela rewalidacji indywidualnej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną,
- pedagoga (oligofrenopedagoga) w ośrodkach rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczym,
- pedagoga (oligofrenopedagoga) w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i innych poradniach specjalistycznych,
- pedagoga (oligofrenopedagoga) w innych placówkach, w których ma miejsce proces rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy.
Jako Absolwent będziesz mógł podjąć zatrudnienie w poszczególnych placówkach takich, jak:
- placówki systemu oświaty, poradnie pedagogiczno-psychologiczne; świetlice terapii zajęciowej; warsztaty terapii zajęciowej; specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze; szkoły dla osób niepełnosprawnych; placówki terapeutyczne; przedszkola; szkoły; domy opieki społecznej;
- jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego wykonujące zadania w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- placówki wsparcia dziennego, organizatorzy rodzinnej pieczy zastępczej,
- placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne,
- interwencyjne ośrodki preadopcyjne, ośrodki adopcyjne,
- podmioty, którym zlecono realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Studia podyplomowe mają charakter kwalifikacyjny i dają uprawnienia do pracy w zakresie tyflopedagogiki w następujących placówkach:
- w resorcie oświaty - przedszkolach, szkołach podstawowych, w tym w specjalnych, w innych formach wychowania przedszkolnego, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym poradniach specjalistycznych na podstawie przepisów Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. 2017, poz. 1575), Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2019 r., poz. 1450) oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (Dz.U. 2017, poz. 1635);
- w resorcie zdrowia - w ośrodkach wczesnej interwencji, niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej realizujących kontrakty z NFZ w ramach rehabilitacji leczniczej dzieci w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1510 ze zm.);
- w resorcie pomocy społecznej - w placówkach realizujących specjalistyczne usługi opiekuńcze, na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005 r. Nr 89, poz. 1598 oraz Dz. U. z 2006 r. Nr 134, poz. 943).
- w placówkach pieczy zastępczej - na podstawie Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575, ze zm.).
Art. 105.
1. Placówka opiekuńczo-wychowawcza typu specjalistyczno-terapeutycznego sprawuje opiekę nad dzieckiem o indywidualnych potrzebach, w szczególności:
1) legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) wymagającym stosowania specjalnych metod wychowawczych i specjalistycznej terapii;
3) wymagającym wyrównywania opóźnień rozwojowych i edukacyjnych.
2. Placówka, o której mowa w ust. 1, zapewnia zajęcia wychowawcze, socjoterapeutyczne, korekcyjne, kompensacyjne, logopedyczne, terapeutyczne, rekompensujące braki w wychowaniu w rodzinie i przygotowujące do życia społecznego, a dzieciom niepełnosprawnym także odpowiednią rehabilitację i zajęcia rewalidacyjne.
UWAGA!
Absolwenci studiów licencjackich po ukończeniu studiów podyplomowych mogą prowadzić zajęcia w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ośrodkach szkolno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Natomiast ukończenie studiów podyplomowych przez absolwentów studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich pozwala na prowadzenie zajęć we wszystkich typach szkół.
Dokument ukończenia studiów podyplomowych
Absolwent otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie, wydane zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 września 2018 r., w sprawie dokumentów wydanych w związku z przebiegiem lub ukończeniem studiów podyplomowych i kształcenia specjalistycznego.

Opłaty za studia wybiera się w momencie zapisu
- Opłata jednorazowa – gwarancja najniższej ceny studiów - 5400 zł
- Opłata semestralna - 3 x 1900 zł
- Opłata ratalna (miesięczna) - 15 x 400 zł
Terminy zapisów:
Semestr zimowy trwa od 1 października do końca lutego.
Semestr letni trwa od 1 marca do 30 września.
Zapisy, na przeglądane przez Ciebie studia, na semestr zimowy roku akademickiego 2023/2024 trwają.
Kontakt telefoniczny
W sprawie rekrutacji na studia podyplomowe
01 lipca - 14 września: poniedziałek - piątek 8 - 16
15 września - 30 czerwca: poniedziałek - sobota 8 - 16,
tel. 696 627 498
Rekrutacja w kilku krokach:
- Jeśli jeszcze nie masz konta na naszej UczelniOnline.WSNS - załóż je i zapisz się
- Po założeniu konta, kliknij na link aktywacyjny, który zostanie wysłany na Twoją pocztę e-mail
- Przejdź na UczelniaOnline.WSNS do zakładki "Moje studia", a tam wybierz interesujacy Cię rodzaj rekrutacji, wypełnij brakujące dane dotyczące ukończonej szkoły i zapisz się na wybrane studia
- Dokonaj opłaty za studia szybkim przelewem - Przelewy24 lub przelewem tradycyjnym na dane Uczelni.
Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie
ul. Zamojska 47, 20-102 Lublin, NIP 712-26-52-701
Nr konta - Alior Bank S.A.,
39 2490 0005 0000 4520 2292 3812
Dla przelewów zagranicznych:
BIC Alior Banku: ALBPPLPW
IBAN: PL39 2490 0005 0000 4520 2292 3812
Wniesienie opłaty za wybrane studia podyplomowe skutkuje ich aktywacją w odpowiednim semestrze zimowym lub letnim, zgodnie z harmonogramem studiów WSNS.
Wymagane dokumenty
Studia podyplomowe adresowane są do absolwentów szkół wyższych. Warunkiem zapisania się na studia podyplomowe jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów wyższych, co najmniej pierwszego stopnia (licencjat), jeżeli niektóre ze studiów wymagają dyplomu ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich, to taka informacja będzie podana w wymaganiach, na danych studiach. Po zapisaniu się na studia, należy przesłać skan dyplomu ukończenia studiów wyższych w UczelniaOnline.WSNS
Warunki ukończenia studiów
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest zdanie wszystkich przedmiotów, które wymagane są w programie studiów: zaliczeń i egzaminów, przeprowadzonych w formie testu, na zakończenie każdego przedmiotu. Zaliczenia i egzaminy odbywają się drogą on-line bez konieczności przyjeżdżania na Uczelnię. Dajemy możliwość podchodzenia do testu wielokrotnie, aż wynik będzie satysfakcjonujący. Bardzo ważne jest to, aby osoba studiująca mógła wynieść jak najwięcej wiedzy.
Warunkiem ukończenia studiów jest również odbycie praktyki zawodowej, o ile jest wymagana. Informacja o wymaganej praktyce znajduje się w opisie danych studiów, jeżeli takiej informacji o praktyce nie ma, to dla Słuchacza nie jest wymagana.
Ostateczny wynik studiów podyplomowych jest średnią ocen uzyskanych z zaliczeń i egzaminów testowych w czasie odbywania studiów. Średnia ocen ze studiów jest ogólną oceną zapisaną na Świadectwie Ukończenia Studiów Podyplomowych.
Terminarz płatności
Harmonogram opłat rat czesnego w całym okresie studiów dla studiów rozpoczynających się w semestrze zimowym - 1 października: | Harmonogram opłat rat czesnego w całym okresie studiów dla studiów rozpoczynających się w semestrze letnim - 1 marca: | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rata miesięczna: | Termin wpłaty: | Rata miesięczna: | Termin wpłaty: | Rata miesięczna: | Termin wpłaty: | Rata miesięczna: | Termin wpłaty: |
I Rata | 25 wrzesień | XI Rata | 25 lipiec | I Rata | 25 luty | XI Rata | 25 grudzień |
II Rata | 25 październik | XII Rata | 25 sierpień | II Rata | 25 marzec | XII Rata | 25 styczeń |
III Rata | 25 listopad | XIII Rata | 25 wrzesień | III Rata | 25 kwiecień | XIII Rata | 25 luty |
IV Rata | 25 grudzień | XIV Rata | 25 październik | IV Rata | 25 maj | XIV Rata | 25 marzec |
V Rata | 25 styczeń | XV Rata | 25 listopad | V Rata | 25 czerwiec | XV Rata | 25 kwiecień |
VI Rata | 25 luty | XVI Rata | 25 grudzień | VI Rata | 25 lipiec | XVI Rata | 25 maj |
VII Rata | 25 marzec | XVII Rata | 25 styczeń | VII Rata | 25 sierpień | XVII Rata | 25 czerwiec |
VIII Rata | 25 kwiecień | XVIII Rata | 25 luty | VIII Rata | 25 wrzesień | XVIII Rata | 25 lipiec |
IX Rata | 25 maj | XIX Rata | 25 marzec | IX Rata | 25 październik | XIX Rata | 25 sierpień |
X Rata | 25 czerwiec | XX Rata | 25 kwiecień | X Rata | 25 listopad | XX Rata | 25 wrzesień |
Rata za semestr | 25 wrzesień | Rata za semestr | 25 luty | Rata za semestr | 25 luty | Rata za semestr | 25 wrzesień |
Opłata za cały okres studiów | 25 wrzesień | Opłata za cały okres studiów | 25 luty |